Blog
Choroby urologiczne i ogólnoustrojowe, które wpływają na męską płodność
Męska płodność jest związana z ogólnym zdrowiem organizmu. Choroby mogą znacząco wpłynąć na zdolność mężczyzn do zapładniania. W tym artykule omówimy, jakie choroby mogą wpływać na męską płodność i jakie rozwiązania oferuje andrologia.
Kilka najczęstszych przyczyn występowania zaburzeń erekcji
Zaburzenia erekcji to problem, który dotyka mężczyzn na całym świecie. W tym artykule omówimy trzy najczęstsze czynniki wpływające na występowanie zaburzeń erekcji i przedstawimy sposoby ich leczenia.
Na czym polega zabieg usunięcia stulejki?
Stulejka, to patologiczny stan, w którym wąskie ujście napletka uniemożliwia zsunięcie go za żołądź. Defekt ten, może występować zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, niezależnie od wieku. Współcześnie, można ją leczyć na drodze tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, jak i nowoczesnej, bardzo precyzyjnej metody.
Obrzezanie całkowite czy częściowe - na co się zdecydować?
Obrzezanie to zabieg operacyjny, który polega na całkowitym lub częściowym usunięciu skóry napletka w celu odsłonięcia żołędzi prącia. Jest wiele medycznych wskazań do wykonania zabiegu, pacjenci decydują się obrzezanie także ze względów estetycznych lub religijnych, uzasadnieniem może być również higiena intymna. Czy zdecydować się na obrzezanie całkowite, czy częściowe, powinniśmy ustalić w gabinecie urologicznym.
Czy COVID-19 może wpływać na męską płodność?
Przeprowadzono już wiele badań, których wyniki jasno potwierdzały obecność różnych wirusów w męskim nasieniu oraz ich związek z układem płciowym. O COVID-19 wciąż wiemy jednak niewiele, dane dotyczące wirusa SARS są ograniczone. Na podstawie zebranych danych teoretycznie można doszukiwać się związku między koronawirusem i obniżeniem męskiej płodności, ale jak do tej pory nie ma to potwierdzenia.
Fala uderzeniowa zamiast tabletek jako nowa metoda leczenia zaburzeń erekcji
Zgodnie z prowadzonymi badaniami co drugi mężczyzna po 50 roku życia w Polsce ma problemy z erekcją, przy czym problem braku erekcji może pojawić się też dużo wcześniej. Przyczyny zaburzeń erekcji są różne, dlatego też pacjenci, którzy się z nimi borykają, mogą trafiać do różnych specjalistów, przy czym najczęściej odwiedzają gabinet urologiczny i andrologiczny. Przyjrzyjmy się nowej metodzie zaburzeń erekcji z wykorzystaniem fali uderzeniowej.
Przyczyny pojawiania się żylaków powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego to poszerzeni i niewydolność żył jądrowych, które tworzą splot wiciowaty w obrębie moszny. W skład splotu, z którego powstaje żyła jądrowa, wchodzą dwie żyły nasieniowodu i żyły mięśnia dźwigacza jądra. Żylaki powrózka nasiennego dotyczą ok. 15% mężczyzn. Najczęściej występują w zakresie lewego powrózka, o czym opowiemy bliżej, wymieniając główne przyczyny pojawiania się tych patologii.
W jakich sytuacjach warto zgłosić się na wizytę u androloga?
Andrologia to dziedzina nauk medycznych, która zajmuje się fizjologią i zaburzeniami męskiego układu płciowego. To odpowiednik ginekologii, która zajmuje się żeńskim układem płciowym. Androlog najczęściej udziela porad dotyczących problemów z erekcją i obniżenia libido, zaburzeń hormonalnych oraz niepłodności. W naszym wpisie przyjrzymy się, jakie konkretnie objawy sugerują, że warto zgłosić się na wizytę u androloga.