Dolegliwości bólowe, obrzęki lub niepokojące zmiany w okolicy narządów płciowych
Najbardziej alarmującym i oczywistym objawem, by wybrać się do lekarza, jest odczuwanie bólu. Ból lub wyraźny dyskomfort w okolicach jąder i prącia to wskazanie, by umówić się na wizytę u androloga. Niepokojące powinny być także zauważalne nieprawidłowości i zmiany w tych częściach ciała. To wszelkiego rodzaju zgrubienia i wgłębienia, a także zmiany struktury skóry oraz pojawiające się znamiona barwnikowe.
Dysfunkcje seksualne lub problemy z oddawaniem moczu
Wskazaniem do wizyty u androloga są również dysfunkcje seksualne, wśród których najczęściej wymieniamy zaburzenia wzwodu, niezdolność do osiągania erekcji oraz obniżone libido, brak pożądania płciowego. Trzeba przy tym zaznaczyć, że do składowych życia seksualnego należy także dodać zdolność do osiągania orgazmu i satysfakcję ze stosunku płciowego. Jeśli te elementy są zaburzone, również warto umówić się na wizytę u androloga. Gabinet specjalisty odwiedzamy też w przypadku wszelkich problemów z oddawaniem moczu.
Niedobór testosteronu lub problemy z poczęciem dziecka
Niedobór testosteronu to także sygnał, by umówić się na wizytę u androloga. Objawy niedostatecznego poziomu androgenów nie zawsze są jasne (wspomniane już problemy z erekcją i libido), czasem to po prostu utrata energii, ciągłe uczucie zmęczenia; o samym niedoborze testosteronu dowiadujemy się przy okazji, podczas wykonywania badań ukierunkowanych na inne problemy zdrowotne. I na koniec coś jeszcze: problemy z poczęciem dziecka. Wciąż niewiele mówi się o przyczynach problemów z zajściem w ciążę, które leżą po stronie mężczyzny.