Konsekwencje zbyt krótkiego wędzidełka napletkowego
Krótkie wędzidełko to w większości przypadków wada wrodzona, która uniemożliwia zsunięcie napletka poza rowek zażołędny. Dominującym objawem, który może wskazywać na tę przypadłość, jest ból podczas odprowadzania napletka. Dolegliwości bólowe mogą pojawić się w różnych sytuacjach, głównie podczas stosunku seksualnego, gdy penis osiąga stan wzwodu. Napletek odsłania wówczas żołądź i dochodzi do podciągnięcia wędzidełka. Dyskomfort może pojawiać się także w trakcie czynności pielęgnacyjnych.
Wędzidełko napletka to cienki, delikatny i szczególnie wrażliwy fałd skóry, dlatego też dolegliwości bólowe bywają bardzo mocno odczuwane przez mężczyznę. Co więcej, w przypadku krótkiego wędzidełka istnieje też ryzyko naderwania lub zerwania, co może być szczególnie bolesne.
Do problemów wynikających z posiadania zbyt krótkiego wędzidełka napletkowego zaliczamy jednak nie tylko ból. Oprócz tego mogą pojawić się trudności w oddawaniu moczu spowodowane pieczeniem. Krótkie wędzidełko przeszkadza także w utrzymaniu właściwego poziomu higieny, co z kolei może skutkować stanami zapalnymi.
Zabieg przecięcia krótkiego wędzidełka napletka
Zabieg przecięcia krótkiego wędzidełka napletka to sposób na pozbycie się przykrych konsekwencji tej wady. Leczenie operacyjne jest stosunkowo proste i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, dlatego warto się na nie zdecydować. Czynności zabiegowe zazwyczaj wykonywane są w znieczuleniu miejscowymi i nie powodują większego dyskomfortu. W trakcie zabiegu dochodzi do przecięcia wędzidełka i wydłużenia. Stosuje się przy tym szwy wchłanialne, które samoczynnie wypadają i rozpuszczają się po ok. 2 tygodniach od wykonania operacji. Czas jej trwania to zaledwie pół godziny. Jest to zdecydowanie najlepszy sposób na pozbycie się tej wady oraz jej przykrych konsekwencji.